Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.436.2023.4.MK

Sprzedaż nieruchomości w ramach działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jestprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2023 r. (wpływ 27 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani (…) o numerze PESEL: (…) (dalej: Wnioskodawczyni) zamieszkała pod adresem ul. (…), obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, jednak działalność została zawieszona na skutek czego na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej: „ustawa o VAT”, (…) wykreślono jej rejestrację, jako podatnika VAT.

Wnioskodawczyni nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywała sprzedaży płodów rolnych.

Wnioskodawczyni ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej: „ustawa o PIT”.

Na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Wnioskodawczyni wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego oraz pytania interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej.

Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Przedmiotowa nieruchomość to działka budowlana położona w (…) (nr A, B, C) sposób korzystania: oznaczona literą B - tereny mieszkaniowe).

Została ona nabyta 18 czerwca 2019 r. przez Wnioskodawczynię wraz z mężem ze środków z majątku prywatnego w celach inwestycyjnych. Działki zostały zakupione w celu inwestycji majątku prywatnego, ulokowania tych środków w gruncie, aby utrzymać wartość pieniądza.

Aktualnie sporządzany jest projekt budowlany i uzyskiwane pozwolenie na budowę Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi Zlokalizowanymi na działkach nr A, B, C oraz sprzedaży ww. działek wraz z pozwoleniem na budowę.

12 lipca 2019 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonali podziału majątku wspólnego u notariusza, w wyniku tej czynności Wnioskodawczyni została jedyną właścicielką przedmiotowej działki.

Wnioskodawczyni (...) lutego 2021 roku rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność Wnioskodawczyni była określona następującymi kodami PKD:

68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

43.12.Z Przygotowanie terenu pod budowę,

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

85.60.Z Działalność wspomagająca edukację,

86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Prowadząc wspomnianą działalność gospodarczą, współpracując z innym podmiotem gospodarczym, dokonywała czynności przygotowujących działkę na sprzedaż m.in. wystąpienie o warunki zabudowy itp.

Współpraca z innym podmiotem gospodarczym przejawiała się w taki sposób, że zawarta została umowa na wykonanie usługi przez (…) z siedzibą w (…), NIP: (…); KRS: (…) mającej na celu sporządzenie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz późniejszą komercjalizację inwestycji: projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi Zlokalizowanymi na działkach nr A, B, C.

Wykonanie usługi powierzone zostało firmie – (…) z siedzibą w (…), Nip: (…); KRS: (…) oraz (…); NIP: (…). Z ww. podmiotem Wnioskodawczyni miała podpisaną umowę cywilno-prawną (o prace projektowe).

Wypis obowiązków (…) z treści umowy: zapłata wynagrodzenia.

Wypis obowiązków (…) z treści umowy:

sporządzenie projektu budowlano-wykonawczego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę;

prowadzenie czynności w zakresie zastępstwa inwestycyjnego o cechach powierniczych oraz marketing i komercjalizacja inwestycji;

komercjalizacja nieruchomości.

O warunki zabudowy wystąpiono w odniesieniu do wszystkich trzech działek tj.:

A (…);

B (…);

C (…).

Nr ewid. A, B, C w (…), przy (…) - działki są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu, nie było konieczności występowania o warunki zabudowy. Aby przygotować działkę na sprzedaż, został sporządzony projekt budowlany zgodnie z obowiązującym MPZP, uzyskano wszelkie niezbędne uzgodnienia, warunki i pozwolenia mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyżej wymienione czynności zostały wykonane w odniesieniu do każdej działki, tj. do działek nr ewid. A, B, C w (…).

Dla założenia projektowego obejmującego działki nr ewid. A, B, C w (…), sporządzono dwa projekty budowlane:

1.Projekt budowlany Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi Zlokalizowanymi na działkach nr ewid. A, B, C w (…). Projekt zostanie złożony na pozwolenia na budowę niezwłocznie.

2.Projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany inwestycji polegającej na budowie odcinka ul. (…), działki nr X, Y, Z. Projekt uzyskał pozytywną Decyzję o pozwoleniu na budowę (…). Niniejsze pozwolenie na budowę, Umowa drogowa (…) Pomiędzy (…) - Prezydentem (…)- Zarządcą Dróg Publicznych (…) oraz Panią (…), są niezbędne dla uzyskania pozwolenia na budowę Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi Zlokalizowanymi na działkach nr ewid. A, B, C w (…).

O pozwolenie na budowę wystąpił p. (…) na podstawie Pełnomocnictwa z dnia 01.07.2019 r.

Dodatkowo Wnioskodawczyni wystąpiła do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT z zapłaconych faktur związanych z nieruchomością gruntową. Wnioskodawczyni wystąpiła o zwrot podatku w stosunku do opłaconych faktur za: projekt zieleni, pomoc prawna w zakresie umowy drogowej, projekt budowlany, wynagrodzenie zgodnie z umową (…). Wnioskodawczyni otrzymała zwrot dnia (…).

Nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej, choć zostały na nią poczynione nakłady w ramach jednoosobowej działalności. (Nakłady związane z wynagrodzeniem dla firmy (…) z siedzibą w (…)).

Poniesione przez Wnioskodawczynię nakłady zostały udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku naliczonego. Od wyżej wymienionych wydatków został odliczony podatek naliczony w roku 2021, 2022.

Wnioskodawczyni nie ulepszała, ani w znacznym stopniu nie ingerowała w nieruchomość.

Wnioskodawczyni zawiesiła jednoosobową działalność gospodarczą (…) 2022 roku. Wnioskodawczyni zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) 2022 r.

Spis z natury nie został sporządzony dla żadnej działki, ponieważ żadna nie była wprowadzona do środków trwałych. Przedmiotowa nieruchomość nie została wpisana do rejestru środków trwałych jej działalności, a podatek od nieruchomości Wnioskodawczyni opłaca jako osoba fizyczna, prywatnie. Wnioskodawczyni chce zbyć przedmiotowe działki.

Przedmiotem sprzedaży będą działki o nr:

A (…);

B (…);

C (…).

Wnioskodawczyni nie będzie ponosiła w odniesieniu do nieruchomości gruntowych do dnia sprzedaży jakichkolwiek nakładów w celu ich uatrakcyjnienia i/lub zwiększenia ich wartości (np.: uzbrojenie działki/działek w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy; ogrodzenie; uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej; wystąpienie o warunki zabudowy; podział nieruchomości; inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki/działek). Działki nie były wykorzystane w żaden sposób przez Wnioskodawczynię. Działki nie były i nie są udostępnione osobom trzecim. Wnioskodawczyni nie podejmowała aktywnych działań marketingowych, skorzystała z pomocy Biura Nieruchomości.

Wnioskodawczyni nie planuje zawrzeć umowy przedwstępnej w odniesieniu do żadnej z działek będącej przedmiotem wniosku tj. działki nr:

A (…);

B (…);

C (…).

Wnioskodawczyni nie zamierza udzielać nabywcy nieruchomości gruntowych pełnomocnictwa do występowania w jej imieniu w sprawach, które dotyczą nieruchomości.

Wnioskodawczyni była czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (…) Numer NIP (…); Numer REGON (…). Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności zajmowała się przygotowywaniem dokumentacji do dalszej odsprzedaży nieruchomości. Data rejestracji Wnioskodawczyni jako podatnika VAT: (…).

Działki zostały zakupione prywatnie, od osób fizycznych zatem czynności zakupu były poza zakresem podatku VAT. Nie było wystawionej faktury, zakup został udokumentowany każdorazowo umową kupna-sprzedaży. Następnie całość udziałów przeszła na Wnioskodawczynię poprzez umowę podziału majątku wspólnego - Akt notarialny z (…).

Od nabycia udziału w nieruchomościach 18 czerwca 2019 r. nie został przez Wnioskodawczynię odliczony podatek naliczony. 12 lipca 2019 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonali podziału majątku wspólnego u notariusza, w wyniku tej czynności Wnioskodawczyni została jedyną właścicielką przedmiotowej działki, zatem czynność, w ramach której Wnioskodawczyni nabyła całość udziałów w działkach, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabycie całości udziałów po podziale majątku wspólnego zostało udokumentowane aktem notarialnym - Akt notarialny z (…). Od nabycia udziału w nieruchomościach 12 lipca 2019 r. nie został przez Wnioskodawczynię odliczony podatek naliczony.

W odniesieniu do pozostałych nieruchomości Wnioskodawczyni:

Wnioskodawczyni wybudowała dom jednorodzinny w 1996 roku celem zamieszkania (nieruchomość nie jest i nie była powiązana z działkami, których dotyczy wniosek). Nieruchomości zostały nabyte w ramach majątku prywatnego. Sprzedaż została dokonana w ramach majątku prywatnego. Nieruchomość była wykorzystywana jako miejsce zamieszkania. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży 02.06.2015 roku, przyczyną sprzedaży było zebranie środków na budowę nowego domu.

Wnioskodawczyni posiada mieszkanie przy (…), nabyte na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności pełnomocnictwa z dnia (…). Nieruchomość została nabyta w celu mieszkaniowym. Nieruchomość została nabyta w ramach majątku prywatnego. Wnioskodawczyni nie planuje sprzedać przedmiotowej nieruchomości przy (…). Wnioskodawczyni nie planuje sprzedać powyższej nieruchomości.

Ponadto, odpowiedziała Pani na następujące pytania zawarte w wezwaniu organu do uzupełnienia wniosku:

a)Kiedy zamierza Pani dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej, o której mowa we wniosku?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni planuje sprzedać nieruchomości gruntowe niezabudowane opisane we wniosku w przeciągu najbliższych 5 lat.

b)W związku ze wskazaniem we wniosku - „Nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej, choć zostały na nią poczynione nakłady w ramach jednoosobowej działalności" - proszę o wskazanie, jakie konkretnie nakłady zostały poczynione na ww. nieruchomości, za które wypłaciła Pani firmie (…) wynagrodzenie, kiedy te nakłady zostały poniesione? Jakie czynności na Pani rzecz zostały wykonane przez (…), a jakie przez (…)?

Odpowiedź:

Nakłady wypłacone firmie (…)

(...) zł - 29.05.2020 r.,

(...) zł - 04. 09.2020 r.,

(...) zł - 03. 09. 2020 r.

Czynności wykonane przez (…) zgodnie z Umową Wyszczególnienie:

Faza I

Koncepcja architektoniczna,

Projekt budowlany branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej, teletechnicznej, geotechniczny,

Uzyskanie warunków technicznych,

Uzyskanie uzgodnień i opinii,

Złożenie projektu na pozwolenie na budowę dn. 30.12.2020 r.,

Brak uzyskania uzgodnienia ze spółką (…) w zakresie odprowadzenia wód opadowych spowodował wydanie decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Faza II

Uzyskanie uzgodnienia (…) od (…) - niezbędne do ponownego złożenia Wniosku o pozwolenie na budowę

Faza III - w trakcie realizacji

Zmiana projektu budowlanego, tak by spełnił obecnie obowiązujące przepisy:

1.Nowa formuła projektu budowlanego

W dniu 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, wprowadzona ustawą z dnia 13 lutego 2020 roku. Projekty składane po dniu 19 września 2021 roku muszą spełniać nowe przepisy.

2.Ponowne sporządzenie charakterystyki energetycznej (aktualne przepisy), co spowodowało wprowadzenie zmian w instalacjach w budynku;

3.Ponowne wystąpienie o niezbędne warunki techniczne i opinie (które uległy przedawnieniu);

4.Zmiana projektu instalacji sanitarnych w terenie (wód deszczowych, wodno­kanalizacyjnych, gazowych spowodowanych koordynacją z projektem deszczówki - uzgodnionym z (…);

5.Sporządzenie nowej, aktualnej mapy do celów projektowych;

6.Ponowna weryfikacja i uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż;

7.Uzgodnienia z rzeczoznawcą sanepid;

8.Termin ponownego złożenia Wniosku o pozwolenie na budowę (…)

I.Nakłady poczynione na rzecz firmy (…)

(...) zł - 20.04.2022 r.

Wyszczególnienie czynności wykonanych przez firmę (…):

1.Sporządzenie projektu budowlanego branży drogowej;

2.Uzyskanie niezbędnych opinii, uzgodnień i zezwoleń;

3.Uzyskanie pozwolenia na budowę.

c)Jaką formą opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych była Pani działalność gospodarcza (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym", ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej)? W jakim dokładnie okresie ta działalność była prowadzona?

Odpowiedź: Do końca 2023 na zasadach ogólnych z VAT. Od 1 stycznia 2024 r. podatek liniowy. Rozpoczęcie działalności od (…) rok . Zawieszenie (…) r. do teraz.

d)W związku ze wskazaniem we wniosku - „O pozwolenie na budowę wystąpił p. (…) na podstawie Pełnomocnictwa z dnia 01.07.2019r." - proszę o wskazanie, w czyim imieniu (…) wystąpił o pozwolenie na budowę i kiedy to pozwolenie zostało uzyskane?

Odpowiedź: Pan (…) wystąpił w imieniu Wnioskodawczyni czyli (…). Pozwolenie zostało uzyskane 31.08 2023 roku.

e)Na czyj wniosek sporządzany jest projekt budowlany i na czyj wniosek uzyskiwane jest pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym i niezbędnymi urządzeniami budowlanymi zlokalizowanymi na działkach nr ewid. A, B, C w (…)?

Odpowiedź: Wnioskodawcą jest (…), pełnomocnikiem są architekci z firmy (…).

f)W związku z informacją zawartą w opisie sprawy, że: „O pozwolenie na budowę wystąpił p. (…) na podstawie Pełnomocnictwa z dnia 01.07.2019r.", należy wskazać, kto udzielił pełnomocnictwa p. (…) i w jakim zakresie, tj. m.in. jakie działania podjął/podejmie pełnomocnik i kto pokrywa ich koszty (Pani, czy nabywcy)? Odpowiedzi proszę udzielić odrębnie dla każdej działki, której sprzedaży dotyczą zadane we wniosku pytania.

Odpowiedź: Pełnomocnik zakończył swoje zadania w zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Działania, których pełnomocnik się podejmował dot. uzyskiwania wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień oraz decyzji w tym decyzji o pozwoleniu na wycinkę drzew i krzewów oraz pozwoleniu na budowę. Koszty tych działań pokrywała Wnioskodawczyni (…). Te koszty nie będą przenoszone na następnego właściciela, ponieważ zostały już pokryte. To dotyczy każdej działki, ponieważ one funkcjonują razem. Działania podjęte przez pełnomocnika dotyczyły wszystkich działek objętych sprzedażą bez możliwości wyodrębnienia poszczególnych działek.

g)Jakich konkretnie czynności dokonała Pani (jakie poniosła Pani nakłady) do momentu sprzedaży działek nr A, B, C w celu przygotowania przedmiotowych działek do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.)? Informacji należy udzielić dla każdej działki oddzielnie.

Odpowiedź: Wnioskodawczyni do momentu sprzedaży działek nie będzie ponosiła jakichkolwiek nakładów w celu ich uatrakcyjnienia i/lub zwiększenia ich wartości (np. uzbrojenie terenu, ogrodzenie). Wnioskodawczyni nie podejmowała aktywnych działań marketingowych, skorzystała z pomocy Biura Nieruchomości.

Pytanie

Czy planowane zbycie przedmiotowej nieruchomości znajdującej się w majątku prywatnym Wnioskodawczyni będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości gruntowej znajdującej się w majątku prywatnym będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, na mocy której sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w ww. ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 30e pkt 1, 4 oraz 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

1.Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

4.Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

5.Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak stosownie do art. 10 ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zatem, aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Klasyfikacja przychodu do danego źródła przychodów powoduje określone konsekwencje podatkowe, w tym również w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania. Możliwość wyboru formy opodatkowania mają m.in. podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym - zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera bezpośredniej definicji środków trwałych, dokonuje natomiast ich podziału na podlegające i niepodlegające amortyzacji. Definicja pojęcia środki trwałe wywodzi się z ustawy o rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ilekroć w ustawie jest mowa o środkach trwałych - rozumie się przez to, z zastrzeżeniem punktu 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności (lit. a) nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Stosownie zaś do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Co istotne, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych, ani też dokonywania jego amortyzacji.

O tym jaki składnik majątku może stanowić środek trwały decydują regulacje zawarte w art. 22a i 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym nie wszystkie wymienione w nich rodzaje składników majątku mogą podlegać amortyzacji podatkowej.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

‒ o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22c ww. ustawy:

Amortyzacji nie podlegają:

1) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

2) budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy,

3) dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

4) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 i 1a,

5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności

- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z opisu sprawy wynika, że (…) 2021 roku rozpoczęła Pani prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Pani działalność była określona następującymi kodami PKD:

68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

43.12.Z Przygotowanie terenu pod budowę,

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

85.60.Z Działalność wspomagająca edukację,

86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Zawiesiła Pani jednoosobową działalność gospodarczą (…) 2022 r.

Zamierza Pani dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Przedmiotowa nieruchomość to działki budowlane położone w (…) (nr A, B, C). Zostały one nabyte 18 czerwca 2019 r. przez Panią wraz z Pani mężem ze środków z majątku prywatnego w celach inwestycyjnych. Działki zostały zakupione w celu inwestycji majątku prywatnego, ulokowania tych środków w gruncie, aby utrzymać wartość pieniądza. 12 lipca 2019 roku wraz z mężem dokonała Pani podziału majątku wspólnego u notariusza, w wyniku tej czynności została Pani jedyną właścicielką działek.

Prowadząc wspomnianą działalność gospodarczą , współpracując z innym podmiotem gospodarczym, dokonywała Pani czynności przygotowujących działkę na sprzedaż, m.in. wystąpienie o warunki zabudowy itp. Współpraca z innym podmiotem gospodarczym przejawiała się w taki sposób, że zawarta została umowa mająca na celu sporządzenie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz późniejszą komercjalizację inwestycji.

Aktualnie sporządzany jest projekt budowlany i uzyskiwane pozwolenie na budowę Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi Zlokalizowanymi na działkach nr ewid. A, B, C w (…), przy (…), oraz sprzedaży ww. działek wraz z pozwoleniem na budowę. Działki, o których mowa we wniosku, są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu, nie było konieczności występowania o warunki zabudowy. Aby przygotować działki na sprzedaż, został sporządzony projekt budowlany zgodnie z obowiązującym MPZP, uzyskano wszelkie niezbędne uzgodnienia, warunki i pozwolenia mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyżej wymienione czynności zostały wykonane w odniesieniu do każdej działki.

Wykonanie usług powierzone zostało firmie – (…) z oraz (…).

Czynności wykonane przez (…) zgodnie z Umową Wyszczególnienie:

Faza I

Koncepcja architektoniczna,

Projekt budowlany branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej, teletechnicznej, geotechniczny,

Uzyskanie warunków technicznych,

Uzyskanie uzgodnień i opinii,

Złożenie projektu na pozwolenie na budowę dn. 30.12.2020 r.,

Brak uzyskania uzgodnienia ze spółką (…) w zakresie odprowadzenia wód opadowych spowodował wydanie decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Faza II

Uzyskanie uzgodnienia 21.10.2022 r. od (…) - niezbędne do ponownego złożenia Wniosku o pozwolenie na budowę

Faza III - w trakcie realizacji

Zmiana projektu budowlanego, tak by spełnił obecnie obowiązujące przepisy:

1.Nowa formuła projektu budowlanego

W dniu 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, wprowadzona ustawą z dnia 13 lutego 2020 roku. Projekty składane po dniu 19 września 2021 roku muszą spełniać nowe przepisy.

2.Ponowne sporządzenie charakterystyki energetycznej (aktualne przepisy), co spowodowało wprowadzenie zmian w instalacjach w budynku;

3.Ponowne wystąpienie o niezbędne warunki techniczne i opinie (które uległy przedawnieniu);

4.Zmiana projektu instalacji sanitarnych w terenie (wód deszczowych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych spowodowanych koordynacją z projektem deszczówki - uzgodnionym z (…));

5.Sporządzenie nowej, aktualnej mapy do celów projektowych;

6.Ponowna weryfikacja i uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż;

7.Uzgodnienia z rzeczoznawcą sanepid;

8.Termin ponownego złożenia Wniosku o pozwolenie na budowę 31.01.2024 r.

Wyszczególnienie czynności wykonanych przez (…):

1.Sporządzenie projektu budowlanego branży drogowej;

2.Uzyskanie niezbędnych opinii, uzgodnień i zezwoleń;

3.Uzyskanie pozwolenia na budowę.

Z opisu sprawy wynika, że na nieruchomość gruntową zostały poczynione nakłady w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Poniesione przez Panią nakłady zostały udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku naliczonego. Od ww. wydatków został odliczony podatek naliczony w roku 2021 i 2022.

Wystąpiła Pani do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT z zapłaconych faktur związanych z nieruchomością gruntową. Otrzymała Pani zwrot 27.09.2022 r.

Ponadto z uzupełnienia wniosku wynika, że Pełnomocnik Pan (…) wystąpił w Pani imieniu o pozwolenie na budowę, ww. pozwolenie zostało uzyskane 31.08.2023 r. Pełnomocnik zakończył swoje zadania w zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Działania, których pełnomocnik się podejmował, dotyczą uzyskiwania wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień oraz decyzji w tym decyzji o pozwoleniu na wycinkę drzew i krzewów oraz pozwolenie na budowę. To Pani pokrywała koszty działań pełnomocnika. Do momentu sprzedaży działek nie będzie Pani już ponosiła jakichkolwiek nakładów w celu ich uatrakcyjnienia i/lub zwiększenia ich wartości. Nie podejmowała Pani aktywnych działań marketingowych, skorzystała Pani z pomocy Biura Nieruchomości.

Jak z powyższego wynika, w przedmiotowej sprawie opisane nieruchomości (działki nr ewid. A, B, C) były przez Panią wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Wprawdzie żadna z działek nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, to jednak poczynione zostały na nich nakłady w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadząc tą działalność, współpracując z innym podmiotem gospodarczym, dokonywała Pani czynności przygotowujących działki na sprzedaż, m.in. wystąpienie o warunki zabudowy, jak również sporządzenie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz późniejszą komercjalizację inwestycji, itp. Podejmowane zatem zostały czynności mające umożliwić docelowo wybudowanie na ww. działkach Budynków Mieszkalnych Wielorodzinnych z Garażem Podziemnym i Niezbędnymi Urządzeniami Budowlanymi. Przedstawiony opis sprawy wskazuje więc, że podejmowane przez Panią działania nakierowane były na uzyskanie przychodu ze sprzedaży tych działek.

W świetle powyższego, mając na względzie przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz cytowane przepisy stwierdzić należy, że uzyskany przez Panią przychód z planowanej sprzedaży nieruchomości, będzie przychodem ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegał będzie opodatkowaniu na zasadach właściwych dla wybranej przez Panią formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem Pani stanowisko, że odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości gruntowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo należy poinformować, że w niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00