Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.421.2023.1.MAP

Amortyzacja budynku niemieszkalnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy amortyzacji budynku niemieszkalnego.

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadzi Pan Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, tj. zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (Dom Opieki). Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i dokonuje rozliczenia na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podatkiem liniowym. W zakresie podatku od towarów i usług, ze względu na przedmiot prowadzonej działalności posiada Pan status podatnika VAT zwolnionego (jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony).

Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo prowadzi Pan ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Księgi prowadzone są przez biuro rachunkowe.

W 2021 r. zlecił Pan rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie dla nieruchomości, na której posadowiony jest budynek o funkcji zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego, operatu szacunkowego (wyceny nieruchomości) dla potrzeb ustalenia wartości początkowej środka trwałego (budynku), celem rozpoczęcia amortyzacji w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Rzeczoznawca majątkowy sporządził w tym zakresie operat szacunkowy i określił wartość rynkową nieruchomości składającej się z 4 działek oraz budynku, jak też określił odrębnie wartość rynkową gruntu oraz wartość rynkową budynku. Wprowadził Pan budynek do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na podstawie dokonanej wyceny i rozpoczął jego amortyzację (budynek spełniał warunki do uznania go za środek trwały, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Istotnym jest, że całość budynku jest wykorzystywana w Pana działalności gospodarczej, a amortyzowane jest 50% jego wartości (budynek stanowi współwłasność Pana z osobą spokrewnioną). Będąca przedmiotem wyceny nieruchomość składa się z 4 działek zabudowanych budynkiem o funkcji zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego (budynek).

Zgodnie ze stanem prawnym wynikającym z zapisów w księgach wieczystych dotyczącym 4 działek, na których zlokalizowany jest Dom Opieki (budynek), jest Pan współwłaścicielem jednej działki (w 50% a pozostałe 50% jest własnością osoby spokrewnionej), a ponadto jest Pan właścicielem jednej działki w 100%, a pozostałe dwie działki są własnością innej osoby fizycznej w 100% (osoby spokrewnionej).

Budynek stanowi Pana współwłasność i osoby spokrewnionej (po 50%), ale w całości jest wykorzystywany w Pana działalności gospodarczej (zawarł Pan z osobą spokrewnioną umowę użyczenia jej części Budynku). Budynek zlokalizowany na działkach posiada trzy kondygnacje naziemne i część podziemną. Budynek został wybudowany w latach 1992-2004 i jest otoczony terenem parkowym. Budynek jest budynkiem zamieszkania zbiorowego (Dom Opieki), składającym się z 2 połączonych skrzydeł, stanowiących całość funkcjonalną i gospodarczą. Zgodnie z danymi wynikającymi z ewidencji gruntów i budynków (wypisu z rejestru gruntów oraz kartoteki budynków): „Zabudowa na działce: wg KŚT - budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej”. W Domu Opieki (NZOZ - Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym) prowadzonym w budynku udzielane są całodobowe świadczenia zdrowotne obejmujące swoim zakresem opiekę lekarską, pielęgnacyjną i rehabilitacyjną, zapewnienie wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia pacjenta. Zgodnie zaś z Księgą Rejestrową Podmiotu Leczniczego w budynku prowadzone są: Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy oraz Poradnia Opieki Ambulatoryjnej. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Dom Opieki (prowadzony w budynku), to miejsce, które powstało, aby zapewnić komfort oraz pełne wsparcie osobom wymagającym profesjonalnej rehabilitacji, pielęgnacji długoterminowej oraz opieki wykwalifikowanych lekarzy o specjalności internistycznej, neurologicznej oraz psychiatrycznej.

Ponadto, w tym miejscu celem opisu budynku i jego przeznaczenia należy przytoczyć następujący fragment operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego z 15 sierpnia 2021 r.: „Opis zabudowy: budynek zamieszkania zbiorowego o funkcji Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej wybudowany w latach 1992-99 i 2002-2004. Budynek murowany, o 3 kondygnacjach nadziemnych, częściowo podpiwniczony, kryty blachą płaską na zakład. Pow. zabudowy na podstawie danych ewidencyjnych 1 130,05 m2. Budynek ma 3 kondygnacje nadziemne oraz poddasze częściowo użytkowe. Funkcja budynku - budynek przeznaczony na pobyt czasowy osób, składa się z części administracyjno-biurowej, pokoi mieszkalnych podopiecznych 1, 2 i 3-osobowych, części gastronomicznej i socjalnej - kuchni, jadalni, salonu z kominkiem, pomieszczeń sanitarnych dla mieszkańców i personelu, pomieszczeń leczniczo - zabiegowych, sal rehabilitacji, pokoi lekarskich, pielęgniarskich, pomieszczeń gospodarczych (pralnia, szatnia) oraz technicznych (kotłownia)”.

Nieruchomość (w tym budynek) zlokalizowana jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a działki i budynek położone są w obszarze określonym jako teren zabudowy mieszkaniowej lub usługi nieuciążliwe. W konsekwencji działki wykorzystywane są zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - usługi nieuciążliwe.

Pytanie

Czy opisany budynek określony, w ewidencji gruntów i budynków, jako budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej, w którym prowadzony jest Dom Opieki, tj. NZOZ zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, może podlegać amortyzacji przez Pana, zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stosuje się do niego wyłączenia określonego w art. 22c pkt 2 ww. ustawy?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, opisany w stanie faktycznym budynek określony w ewidencji gruntów i budynków, jako budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej, w którym prowadzony jest Dom Opieki, tj. NZOZ zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, może podlegać amortyzacji przez Pana, zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stosuje się do niego wyłączenia określonego w art. 22c pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Updof”), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (zwane środkami trwałymi).

Zgodnie zaś z art. 22c pkt 2 Updof, amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość.

Na podstawie zaś art. 22i ust. 1 Updof, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, w którym określono, że stawka 2,5% ma zastosowanie do: Symbolu KŚT (grupa, podgrupa lub rodzaj) 10 - Budynki niemieszkalne, 110 - Placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy opieki społecznej bez opieki medycznej,  121 - Lokale niemieszkalne.

Dokonując kwalifikacji budynku na potrzeby Updof, tj. celem wskazania, czy budynek będący środkiem trwałym podlega amortyzacji należy odwołać się do § 18 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 27 lipca 2021 r., który stanowi: „Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku są (między innymi): rodzaj budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”.

Na podstawie zaś art. 40 ust. 2 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej wydano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych z 3 października 2016 r., do którego odwołuje się Updof w załączniku do ustawy, tj. w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

W tym miejscu wskazać należy, że dla budynku (będącego Pana środkiem trwałym zgodnie z Updof) opisanego we wniosku (Dom Opieki), dane z ewidencji gruntów i budynków - wypis z rejestru gruntów oraz kartoteki budynków określają: „Zabudowa na działce: KŚT budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej”.

Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) Grupa 1, podgrupa 10, obejmuje budynki niemieszkalne. W Grupie 1, podgrupa 10 pod rodzajem 106 wskazano zaś: Budynki szpitali i inne budynki opieki zdrowotnej.

Mając na względzie, że w ewidencji gruntów i budynków w przypadku budynku (Domu Opieki) stanowiącego Pana środek trwały określono: „Zabudowa na działce: KŚT budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej”, to budynek ten nie jest budynkiem mieszkalnym (KŚT Grupa 1, podgrupa 11) i tym samym nie ma do niego zastosowania wyłączenie określone w art. 22c Updof. Decydującym, bowiem dla zakwalifikowania budynku na cele amortyzacji jest jego sposób przeznaczenia opisany w ewidencji gruntów i budynków.

Zgodnie zaś z Objaśnieniami Szczegółowymi do KŚT Rodzaj 106 - Budynki szpitali i inne budynki opieki zdrowotnej obejmuje między innymi: „budynki szpitali i zakładów opieki zdrowotnej świadczących usługi medyczne i pielęgnacyjne dla ludzi, takie jak: budynki inne niż placówki opieki zdrowotnej, w których świadczone są usługi w zakresie opieki zdrowotnej (opieka lekarska i pielęgniarska) wraz z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku, osób niepełnosprawnych.

Tym samym, wykazywany przez Pana w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych budynek (Dom Opieki) oznaczony w ewidencji gruntów i budynków jako budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej, może zgodnie z przepisami Updof podlegać amortyzacji jako środek trwały zaliczony do KŚT podgrupa 106 Budynki szpitali i inne budynki opieki zdrowotnej. Nie ma do niego zastosowania wyłączenie określone w art. 22c Updof dotyczące budynków mieszkalnych.

W tym miejscu należy dodatkowo wskazać, że amortyzacji zgodnie z Updof podlegają także określone w Grupie 1, podgrupa 11, rodzaj 110 domy opieki społecznej bez opieki medycznej (budynki niezaliczone do KŚT rodzaj 106) - stawka 2,5%, a tym samym będący Pana środkiem trwałym budynek (Dom Opieki) bezsprzecznie może podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami Updof.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z przytoczonych przepisów wynika, że środki trwałe podlegają amortyzacji, o ile spełniają następujące warunki:

-stanowią własność lub współwłasność podatnika,

-są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,

-przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,

-są wykorzystywane przez podatnika m.in. na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a‑22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

W celu udzielenia odpowiedzi na Pana pytanie należy przywołać również treść art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten [w brzmieniu nadanym ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021, poz. 2105 ze zm.; dalej: ustawa zmieniająca)] wskazuje, że:

Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Taka treść tego przepisu obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie z art. 71 ust. 2 wskazanej wyżej ustawy nowelizującej wynika, że:

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Tym samym - na podstawie przepisu przejściowego (który jest przepisem szczególnym) - Podatnicy jeszcze przez rok (2022) mogli stosować przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., ale w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r.

Z informacji przedstawionych przez Pana wynika, że prowadzi Pan Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, tj. zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (Dom Opieki). Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i dokonuje rozliczenia na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2021 r. zlecił Pan rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie, dla nieruchomości, na której posadowiony jest budynek o funkcji zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego, operatu szacunkowego (wyceny nieruchomości) dla potrzeb ustalenia wartości początkowej środka trwałego (budynku) celem rozpoczęcia amortyzacji w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Rzeczoznawca majątkowy sporządził w tym zakresie operat szacunkowy i określił wartość rynkową nieruchomości składającej się z 4 działek oraz budynku, jak też określił odrębnie wartość rynkową gruntu oraz wartość rynkową budynku. Wprowadził Pan budynek do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na podstawie dokonanej wyceny i rozpoczął jego amortyzację (budynek spełniał warunki do uznania go za środek trwały, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Całość budynku jest wykorzystywana w Pana działalności gospodarczej, a amortyzowane jest 50% jego wartości (budynek stanowi współwłasność Pana z osobą spokrewnioną). Zgodnie ze stanem prawnym wynikającym z zapisów w księgach wieczystych dotyczącym 4 działek, na których zlokalizowany jest Dom Opieki (budynek), jest Pan współwłaścicielem jednej działki (w 50% a pozostałe 50% jest własnością osoby spokrewnionej), a ponadto jest właścicielem jednej działki w 100%, a pozostałe dwie działki są własnością innej osoby fizycznej w 100% (osoby spokrewnionej). Budynek stanowi Pana współwłasność i osoby spokrewnionej (po 50%), ale w całości jest wykorzystywany w Pana działalności gospodarczej (zawarł Pan z osobą spokrewnioną umowę użyczenia jej części budynku). Zgodnie z danymi wynikającymi z ewidencji gruntów i budynków (wypisu z rejestru gruntów oraz kartoteki budynków) Budynek sklasyfikowano jako: „Zabudowa na działce: wg KŚT budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej”.

W tym miejscu zwracam uwagę, że koszty uzyskania przychodów po stronie współwłaściciela nieruchomości należy rozpoznawać proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Biorąc zatem pod uwagę obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że znowelizowany art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do budynków niemieszkalnych. Z tej też przyczyny, budynek określony, w ewidencji gruntów i budynków, jako budynek szpitala i inny budynek opieki zdrowotnej, w którym prowadzony jest Dom Opieki, tj. NZOZ zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, może podlegać amortyzacji przez Pana proporcjonalnie do posiadanego przez Pana udziału w nieruchomości, zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stosuje się do niego wyłączenia określonego w art. 22c pkt 2 ww. ustawy.

Z powyższych względów przedstawione przez Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Podkreślam, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest/będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będzie się różnił od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena prawidłowości dokonanej przez Pana klasyfikacji, jako że dokonuję interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie jest więc właściwy do ustalenia do jakiej grupy KŚT należy zaklasyfikować wskazany przez Pana budynek. Zasady klasyfikacji danego środka trwałego zostały unormowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 2016 r. poz. 1864). Klasyfikacja ta jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych. Organem uprawnionym do orzekania w zakresie Klasyfikacji Środków Trwałych jest Urząd Statystyczny.

Należy dodać, że podział budynków (lokali) na mieszkalne i niemieszkalne w Klasyfikacji Środków Trwałych oparty jest na Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Jeżeli zatem opisany we wniosku budynek został przez Pana błędnie sklasyfikowany, to opis sprawy nie będzie zgodny ze stanem rzeczywistym i wówczas interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j.Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00