Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 03-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 03-05-2024
Data publikacji: 2023-07-27

Nieprawidłowość w zakresie wyznaczenia inkasenta i terminu wpłaty pobranych przez niego podatków i opłat

OPIS NIERAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia poboru w drodze inkasa niektórych podatków stanowiących dochód gminy, wyznaczenia inkasentów i ustalenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Rada gminy, powołując się na art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym), art. 6 ust. 12 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa o podatkach lokalnych), art. 6b ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: ustawa o podatku rolnym), art. 6 ust. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (dalej: ustawa o podatku leśnym) oraz art. 47 § 4a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa), zawarła w uchwale zapisy w sprawie zarządzenia poboru wskazanych podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów, wysokości wynagrodzenia za inkaso, a także terminów wpłaty należności przez inkasentów. Jednym z wyznaczonych w uchwale inkasentów jest A.B. – radny tej gminy. Dodatkowo w uchwale zawarte zostały zapisy o treści: „Wynagrodzenie inkasenta wypłacane jest dwa razy w roku:

  • za I półrocze (I–VI ) do 10 lipca,
  • za II półrocze (VII–XII) do 31 grudnia”.

Rada gminy zarządziła pobór podatków lokalnych w drodze inkasa i wyznaczyła inkasentów, ustalając wysokość wynagrodzenia za inkaso oraz określiła termin wypłaty wynagrodzenia inkasentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00