Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.27.2023.1.KW

Uznanie czynności podejmowanych przez pracowników spółki za działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie uznania, że prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach Grupy 1) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jestprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakresie uznania, że prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach Grupy 1) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów.

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest częścią międzynarodowego koncernu (...) (dalej: (...) lub „Grupa"), który prowadzi działalność w zakresie energetyki, przemysłu lotniczego, przemysłu kosmicznego, transportu, medycyny, systemów bezpieczeństwa, uzdatniania wody i usług finansowych.

Jednym z działów Grupy jest (...). Wiodącą częścią biznesu (...) jest marka (...) (dalej: (...)), która jest odpowiedzialna w Grupie za projektowanie, produkcję i obsługę techniczną (...). Tym samym, (...) odpowiada w pełni za żywotność produktu od projektowania i planowania po produkcję i serwis. Podmioty tworzące (...) oferują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pozwalają klientom sprostać ciągłym zmianom na rynku, od produkcji przyrostowej, po nowe technologie przeznaczone do produkcji (...). Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój, a także dzięki skonsolidowanej sieci kontaktów i relacji z wiodącymi krajowymi oraz międzynarodowymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi (...) osiągnęła uznany na całym świecie poziom doskonałości technologicznej i produkcyjnej. Obecnym wyzwaniem dla (...) jest opracowanie nowych technologii i zastosowań w celu (...).

Siedziba główna i największy zakład produkcyjny (...) znajdują się we (...) w miejscowości (...), natomiast pozostałe zakłady znajdują się we (...), Polsce i (...).

Zakład w Polsce, prowadzony przez Wnioskodawcę, stanowi centrum inżynierskie marki (...) i znajduje się w A.. Wnioskodawca specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji (...). Ponadto Spółka zajmuje się również projektowaniem, wsparciem produkcji, eksploatacji i napraw wielu innych elementów, podzespołów i modułów (...). Produkty Spółki są instalowane w (...).

Zgodnie z klasyfikacją PKD, przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z produkcją statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn (PKD 30.30.Z). Przedmiot pozostałej działalności Wnioskodawcy obejmuje:

26.51.Z - produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych,

28.99.Z - produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

33.16.Z - naprawa i konserwacja statków powietrznych i statków kosmicznych,

33.20.Z - instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,

64.19.Z - pozostałe pośrednictwo pieniężne,

71.12.Z - działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,

71.20.B - pozostałe badania i analizy techniczne,

72.19.Z - badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,

85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Z intensywnym rozwojem marki (...) i wzrostem znaczenia Spółki na rynku oraz w Grupie nieodzownie łączy się również działalność nakierowana na rozwój istniejących i opracowywanie nowych technologii, produktów, półproduktów, narzędzi i innych elementów niezbędnych do realizacji działalności gospodarczej. Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz funkcjonalnościami. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów oraz Grupę w zakresie dostarczanych komponentów, modułów (...) i rozwiązań spełniających wysokie normy jakościowe (m.in. dotyczące odpowiedniej wytrzymałości, trwałości, niezawodności i właściwości fizycznych). Ponadto są one oparte na najnowszych, dostępnych technologiach, a także na zidentyfikowanych przez Grupę potrzebach rynkowych w zakresie oczekiwanych parametrów technicznych produktów.

Realizacja działalności prowadzonej przez (...) jest możliwa dzięki stosowaniu nowoczesnych metod oraz specjalistycznych urządzeń, a także zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej. Równocześnie pracownicy (...) w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają nową wiedzę w dzie­dzinie swojej specjalizacji oraz biorą udział w spotkaniach branżowych i konferencjach. Pracownicy (...) realizują projekty badawczo-rozwojowe i zdobywają stopnie naukowe. (...).

Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w celu planowania produkcji, tworzenia nowych/ulepszonych produktów lub procesów, jak i standardowe prace w obszarze produkcji, prace prowadzone przez (...) można podzielić na dwie główne grupy:

1.Grupa 1 - projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce,

2.Grupa 2 - projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być przykładowo wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

W ramach struktury organizacyjnej Spółki zostały wyodrębnione działy odpowiedzialne za poszczególne zadania związane z jej działalnością. W prace wyżej wskazanej Grupy 1 są zaangażowani, na moment złożenia wniosku, pracownicy poniższych działów, mianowicie:

(...)

Wnioskodawca pragnie wskazać, że prace wykonywane przez pracowników Spółki zatrudnionych w powyższych działach, w ramach prac Grupy 1, stanowią działalność nastawioną na nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych, czy też nowych produktów lub procesów Spółki. Celem tych prac jest implementowanie niekonwencjonalnych i innowacyjnych rozwiązań. Ponadto ww. prace nie polegają na działaniach obejmujących zmiany rutynowe i okresowe. Mając na uwadze specyfikę zadań powyższych działów można wyróżnić łącznie sześć obszarów działań, w które zaangażowani są ich pracownicy.

Poniżej zostały wymienione obszary działań związane z Grupą 1 prac Spółki, w które zaangażowani są pracownicy (...). Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że prace wykonywane przez pracowników Spółki w ramach poniżej wymienionych obszarów nie polegają na działaniach obejmujących zmiany rutynowe i okresowe, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Celem ww. prac jest nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów.

1.Analizy inżynierskie, planowanie zadań inżynierskich i przeglądy projektu. (...).

2.Projektowanie komponentów oprzyrządowania i narzędzi, (...).

3.Wspomaganie produkcji nowych/ulepszonych produktów lub procesów (...).

4.Programowanie specjalistycznych urządzeń (...).

5.Ofertowanie techniczne oraz techniczne uzgodnienia z dostawcami, (...).

6.Ulepszanie sposobu funkcjonowania Spółki poprzez opracowywanie nowych procesów/narzędzi (...).

Powyżej wskazane efekty pracy poszczególnych działów, a konkretnie pracowników Spółki powstają w wyniku ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która ma niepowtarzalny charakter i musi każdorazowo być dostosowana do potrzeb konkretnego projektu i wymagań klienta (zewnętrznego lub wewnętrznego). Ponadto Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż mają one uzewnętrznioną formę oraz oryginalny charakter, tj. zawierają obiektywnie nową wartość oraz noszą cechę indywidualności, tzn. stanowią efekt nieszablonowej, samodzielnej pracy uwieńczonej niepowtarzalnym rezultatem. W konsekwencji powyżej wskazane efekty prac stanowią utwory (dalej: „Utwory") w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm., dalej: „ustawa o PAiPP").

W związku z tworzonymi przez pracowników Spółki ww. efektami prac, Spółka będąca pracodawcą planuje, jako płatnik, zastosować przy obliczeniach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższone 50% koszty uzyskania przychodu do części wynagrodzenia pracowników, które należne jest twórcy w związku z przeniesieniem praw autorskich do stworzonego Utworu.

W tym celu Spółka zamierza:

wdrożyć stosowny system rejestracji efektów prac i czasu poświęconego na ich stworzenie - celem raportowania Utworów przez pracowników, a także weryfikacji ich pod względem kryteriów wskazanych w ustawie o PAiPP, akceptacji i archiwizowania przez Spółkę,

wdrożyć proces określania części wynagrodzenia brutto pracowników Spółki związanej z prze­niesieniem na Spółkę majątkowych praw autorskich do Utworów powstałych w związku z działal­nością badawczo-rozwojową,

uregulować w obowiązujących umowach o pracę zapisy dotyczące przedmiotu umowy o pracę -tj. aby przedmiotem umowy o pracę było powstanie utworu w rozumieniu przepisów ustawy o PAiPP, podziału wynagrodzenia, na wynagrodzenia za przeniesienie na Spółkę praw autorskich do Utworów oraz na pozostałą część wynagrodzenia.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż opisane wskazane efekty prac powstające w ramach prac Grupy 1 Spółki mają charakter przykładowy, obrazujący jakiego rodzaju Utwory powstają w ramach tych prac. Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że zawarte w niniejszym stanie faktycznym opisy działów oraz zadań wykonywanych przez te działy mają charakter zasadniczy, wskazujący na ogólną charakterystykę działalności prowadzonej przez Spółkę. Ponadto nie można wykluczyć, że w wyniku naturalnego procesu rozwoju ogólnokorporacyjnego może dojść do zmian nazewnictwa i struktury działów, które nie będą wpływać na charakter ich prac mający cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Pytania

1.Czy prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2.W przypadku uznania stanowiska w zakresie pytania 1 za prawidłowe - czy Wnioskodawca, wywiązując się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu (wynagrodzenia) za rozporządzanie majątkowymi prawami autorskimi, powstałymi w wyniku pracy twórczej, jest uprawniony do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PIT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie nr 1, dotyczące kwalifikacji prac wykonywanych przez pracowników Spółki (w ramach Grupy 1) jako spełniających definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT - podzielone na:

badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: ustawa o „PSWiN") jako „(...) prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne", oraz

badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy o PSWiN jako „(...) prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń".

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako „(...) działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń" (art. 4 ust. 3 ustawy o PSWiN, do którego odsyła art. 5a pkt 40 ustawy o PIT).

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a)działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b)działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c)działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulep­szeń).

Wnioskodawca pragnie wskazać, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodat­kowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF"), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, znajdujące zastosowanie m.in. do korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dla twórców, przewidzianych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 24 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2022 roku (sygn. 0115-KDIT1.4011.773.2021.2.MST), w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2022 roku (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.210.2021.3.KP) oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2019 roku (sygn. 0112-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in. „opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika".

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że działania wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) są podejmowane w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności (...) lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce uprzednio.

Wśród przykładów takich działań należy wskazać działania:

związane z opracowywaniem nowych produktów oraz koncepcji, obejmujące prace polegające na analizach inżynierskich, projektowaniu, ofertowaniu technicznym i technicznymi uzgodnieniami z dostawcami oraz wspomaganiu produkcji nowych produktów, powyższe prace związane z opracowywaniem nowych produktów oraz koncepcji są niezbędne do wyprodukowania nowych produktów tworzonych przez Spółkę tj. (...),

dotyczące innowacji procesowych i rozwiązań, obejmujące prace związane ze wspomaganiem procesów produkcji nowych/ulepszonych produktów, z programowaniem oraz ulepszaniem sposobu funkcjonowania Spółki.

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Spółki przejawia się w fakcie, że rozwiązania w pracach Grupy 1 powstają jako wynik kreacyjnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane, m.in. w tworzonych raportach, dokumentacjach technicznych, projektach oraz rysunkach wykonawczych, planach wykonania/produkcji.

Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie - jak wskazano w opisie stanu faktycznego - pracownicy (...) w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność wykonywana przez jej pracowników (w ramach prac z Grupy 1) spełnia kryterium działalności twórczej.

Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematycz­ność", prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatko­wych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzenie prac w ramach prac Grupy 1 w oparciu o formułę, w ramach której do realizacji projektu opracowy­wane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (w tym wykwalifikowana kadra).

W tym miejscu Spółka pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2022 roku (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.210.2021.3.KP) wskazał, że: „Pracownik podejmuje prace w sposób systematyczny, tj. uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac, z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.", Z kolei, jak doprecyzowano w dalszej części interpretacji: „(...) spełnienie kryterium „systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby".

Wnioskodawca pragnie jednak wskazać, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) prowadzone są w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego, tego rodzaju prace są wykonywane przez pracowników Spółki w sposób stały, jako nieodłączny element charakterystyki działalności gospodarczej Spółki.

Konsekwentnie, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) spełniają kryterium systematyczności.

Zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak wskazano w treści cytowanych Objaśnień MF, w świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy" odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań" dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Tym samym, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje prace rozwojowe, przy czym w celu uznania, że dane prace stanowią prace rozwojowe wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

Odnosząc powyższe do sytuacji (...), należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność pracowników Spółki wpisuje się w tak postawione kryterium zdobywania aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności - jak wcześniej wspominano, pracownicy (...) stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną oraz biorą udział w spotkaniach branżowych i konferencjach, a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych.

Wnioskodawca pragnie podkreślić jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników (...) w ramach prac Grupy 1, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i procesów - takie czynności realizowane przez pracowników Spółki nie są uznawane przez Wnioskodawcę za prace w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Nierutynowy charakter działalności realizowanej przez pracowników w ramach prac Grupy 1 wynika z faktu, że prace te poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza", charakterystyczna dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę – w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wie­dzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do prac wykonywanych przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1).

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach prac z Grupy 1) spełniają ustawowe ramy działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie uznania, że prace wykonywane przez pracowników Spółki (w ramach Grupy 1) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Zgodnie z art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.):

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00