Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-05-2024
Porada aktualna na dzień 02-05-2024
Data publikacji: 2022-07-20

Jak powinno wyglądać wyrównanie dodatku stażowego dla nauczyciela

PYTANIE

Nauczyciel zatrudniony w szkole od 1 grudnia 2021 r. doniósł na początku lipca 2022 r. świadectwa pracy uprawniające do dodatku stażowego od początku zatrudnienia (do tej pory nie otrzymywał u nas dodatku). Podczas zatrudnienia wielokrotnie chorował i korzystał z urlopów bezpłatnych. Kiedy powinno zostać wypłacone wyrównanie dodatku za staż pracy? Czy wyrównanie powinno być wypłacone w jednej kwocie za cały ten okres? Jak potraktować okresy dodatku stażowego za czas niezdolności do pracy oraz urlopów bezpłatnych?

ODPOWIEDŹ

Uzupełnienie przez pracownika w trakcie zatrudnienia dokumentacji wykazującej staż pracy, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wyrównania pracownikowi dodatku stażowego, chyba, że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu. Pracownik ma prawo do wyrównania dodatku stażowego za okres, który nie uległ jeszcze przedawnieniu, czyli za okres 3 lat od dnia, w którym roszczenie pracownika o wypłatę świadczenia za długoletnią pracę stało się wymagalne (art. 291 § 1 Kodeksu pracy). Chodzi o dzień, w którym dodatek stażowy powinien być wypłacony w prawidłowej wysokości, uwzględniającej okres udokumentowany z opóźnieniem. Wyrównanie dodatku należy obliczyć odrębnie dla każdego miesiąca.

W sytuacji opisanej w pytaniu, jeżeli nauczyciel przedstawił świadectwa pracy uprawniające do dodatku stażowego, to dodatek ten należy wyrównać od początku zatrudnienia w szkole – czyli od 1 grudnia 2021 r. Dodatek nie jest wypłacany samodzielnie, lecz w terminie wypłaty wynagrodzenia. Jest wypłacany, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca. Wyrównanie w jednej kwocie, za cały okres, powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, np. przy wypłacie nauczycielowi najbliższego wynagrodzenia z tzw. „góry”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00