Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.83.2022.2.RR

Obowiązki płatnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2022 r. (wpływ 13 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zarząd Wnioskodawcy (dalej: Spółka) powołał prokurenta w osobie obywatela Niemiec, który przedłożył niemiecki certyfikat rezydencji (stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów osobistych w Niemczech). Z prokurentem, Spółki nie wiąże żadna inna umowa, nie jest on jej udziałowcem, ale jest powiązany rodzinnie z członkiem zarządu, a zarazem udziałowcem Spółki. Prokura samoistna została wpisana do KRS, a wynagrodzenie prokurenta zostało określone, jako jednorazowa, coroczna wypłata po zatwierdzeniu wyniku finansowego Spółki za poprzedni rok. W 2021 r. zostało wypłacone wynagrodzenie, od którego pobrano zryczałtowany podatek w wysokości 20% podstawy, który został odprowadzony do urzędu skarbowego.

W piśmie z 10 maja 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że wynagrodzenie zostało wypłacone prokurentowi, został on powołany do pełnienia swoich funkcji na podstawie uchwały zarządu Spółki.

Prokurent wykonując swoje obowiązki w 2021 r. (i nadal) nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Pytanie

Czy Spółka, jako płatnik, pobrała prawidłowo zryczałtowany podatek od wynagrodzenia prokurenta (pełnomocnika)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki, powinna Ona pobrać zryczałtowany podatek od wypłaconego wynagrodzenia dla prokurenta za pełnioną funkcję pełnomocnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00