Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.380.2021.1.NF

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 lipca 2021 r. (data wpływu 28 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem warsztatu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

28 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem warsztatu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem niemieszkalnym, w którym prowadzony jest warsztat.

Powyższa nieruchomość zabudowana została nabyta przez Wnioskodawcę 9 sierpnia 2018 r. na podstawie umowy darowizny. Z tytułu nabycia Wnioskodawca nie odliczył podatku od towarów i usług – umowa darowizny nie pozwalała na odliczenie tego podatku.

Wnioskodawca pozostawał i pozostaje podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 000 zł — tzw. zwolnienie podmiotowe).

Nieruchomość była zabudowana budynkiem warsztatu w chwili darowizny, a budowa i oddanie go do używania nastąpiło ok. 25 lat temu przez darczyńcę. Obiekt warsztatu stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.).

Darczyńca w okresie jego użytkowania zasiedlił go, uzyskał pozwolenie na użytkowanie i faktycznie użytkował do prowadzenia w niej działalności gospodarczej (tzn. nastąpiło faktyczne rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków oraz dla celów umowy najmu) w rozumieniu przepisów o VAT. Darczyńca okresowo wynajął nieruchomość oraz użytkował ją. Darczyńca pozostawał podatnikiem podatku od towarów i usług zwolnionym od podatku od towarów i usług ze względu na wielkość sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00