Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.725.2021.2.MN

w zakresie obowiązków płatnika w związku z pokryciem przez pracodawcę wydatków ponoszonych z tytułu noclegów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 sierpnia 2021 r. (data wpływu 26 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z pokryciem przez pracodawcę wydatków ponoszonych z tytułu noclegów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z pokryciem przez pracodawcę wydatków ponoszonych z tytułu noclegów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 1896). Bank prowadzi działalność z wykorzystaniem sieci placówek. Na potrzeby działalności bankowej Wnioskodawca zatrudnia pracowników, którym powierza wykonywanie zadań na określonym obszarze, tj. w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy takich pracowników wskazany jest określony obszar, obejmujący np. jedno czy kilka województw, ewentualnie obszar o podobnej wielkości, którego granice nie pokrywają się z granicami województw (dalej: Rejon). Takie określenie miejsca świadczenia pracy wynika stąd, że zadania związane z funkcjonowaniem placówek położonych w Rejonie wymagają wykonywania przez pracownika częstych podróży w ramach Rejonu (spotkania z pracownikami placówek, spotkania z klientami, wizyty w urzędach itp.). Podróże te nierzadko wiążą się z koniecznością nocowania przez pracowników wykonujących ww. zadania, ilekroć z uwagi na czas podróży oraz czas wykonywania obowiązków w danej miejscowości, pracownicy nie mają możliwości powrotu w tym samym dniu do miejsca zamieszkania. Z uwagi na opisane wyżej zdefiniowanie miejsca pracy pracowników, podróże nie są traktowane jako podróże służbowe (wyjazdy na określonym obszarze w celu realizacji zadań na rzecz pracodawcy nie są podróżą służbową zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08). Pracownicy nie otrzymują zatem polecenia wykonania podróży służbowej, jak również nie przysługują im diety i inne należności związane z podróżą służbową, jednakże Wnioskodawca ponosi koszty powyżej opisanych noclegów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00