Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1017.2020.1.EC

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Rodzice Wnioskodawcy w dniu 24 kwietnia 1961 r. zakupili na mocy aktu notarialnego małe gospodarstwo rolne o powierzchni 1,96 ha w trzech częściach, w obrębie …., ok. 40 km od …. W skład tego gospodarstwa wchodzi ziemia orna, pastwiska i grunty zadrzewione. Rodzice Wnioskodawcy na stałe mieszkali w ….. Grunt orny był częściowo użytkowany, ale nie stanowił źródła utrzymania rodziny, rodzice Wnioskodawcy pracowali zarobkowo.

Po śmierci ojca w 1992 r. całość przejęła matka Wnioskodawcy. I od tej chwili grunt nie był użytkowany. Po śmierci matki we wrześniu 2002 r., na mocy orzeczenia Sądu, w listopadzie 2003 r., w wyniku podziału spadku po matce, całość gospodarstwa przejął Wnioskodawca.

Ponieważ Wnioskodawca również mieszka w …., nigdy tego gruntu nie użytkował. Nie ulepszał, nie grodził i nie dzielił.

Grunt leżał i leży nieużytkowany, ponieważ Wnioskodawca zarobkowo prowadzi małą firmę, jako osoba fizyczna. Wnioskodawca nigdy nie wiązał swojej przyszłości z tym gospodarstwem. Na tę chwilę grunt orny jest bardzo zaniedbany, zachwaszczony. Posiadanie go generuje tylko dla Wnioskodawcy zbędne koszty utrzymania. Wnioskodawca płaci podatek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00