Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-11

Elastyczne formy zatrudniania – korzyści dla pracodawcy

Wstęp

Zatrudnienie pracowników na podstawie umów na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy jest niewątpliwie jedną z podstawowych form świadczenia pracy, jednak nie zawsze odpowiada ona potrzebom pracodawców. Dlatego popularność zdobyły również inne formy zatrudnienia pracowniczego oraz niepracowniczego, które pracodawcy stosują ze względu na chęć bardziej elastycznego dopasowania zasad świadczenia pracy do swoich potrzeb. Co więcej, w niektórych przypadkach wykonywanie pracy na innej podstawie może przynosić również określone korzyści dla pracowników.

Wśród pracowniczych form najpopularniejsze są terminowe umowy o pracę:

  • umowa o pracę na okres próbny,
  • umowa o pracę na czas określony.

Coraz popularniejsze jest świadczenie pracy poza zakładem pracy. Jest to możliwe w ramach telepracy. Obecnie, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może także polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony obowiązków określonych w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Jest to dopuszczalne, jeśli pozwalają na to rodzaj pracy, możliwości techniczne oraz lokalowe pracownika, a także jego umiejętności wykonywania zadań za pomocą narzędzi do pracy zdalnej.

W dzisiejszej, wymagającej rzeczywistości gospodarczej w wielu przedsiębiorstwach zaczynają też być stosowane nowe, dotychczas mało znane, formy zatrudnienia: job rotation (zatrudnienie rotacyjne) czy job-sharing (dzielenie stanowiska).

1. Modele zatrudniania pracowników

1.1. Terminowe umowy o pracę

Jedną z często stosowanych form zatrudnienia, mającą na celu jego uelastycznienie, jest zawieranie umów terminowych. Zawieranie tego rodzaju umów umożliwia pracodawcy swobodniejsze kształtowanie polityki kadrowej i łatwiejsze dostosowanie struktury zatrudnienia do bieżących potrzeb. Niemniej jednak w obecnym stanie prawnym zawieranie umów terminowych zostało co do zasady ograniczone w zakresie maksymalnej długości trwania takiego zatrudnienia. Dodatkowo zrównano okresy wypowiedzenia umów na czas określony z tymi, które obowiązują w ramach umowy na czas nieokreślony. Jednak mimo to zatrudnienie na podstawie umów terminowych nadal przejawia wiele cech, które pozwalają na bardziej elastyczne kształtowanie zatrudnienia, zwłaszcza w zakresie wypowiadania umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00