Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-01-22

Krajowy Standard Usług Pokrewnych 4401PL

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (dalej „KRBR”) przyjęła Krajowy Standard Usług Pokrewnych 4401PL „Uzgodnione procedury wykonywane w związku z transakcjami papierami wartościowymi wymagającymi sporządzenia prospektu”. Nowy Standard określa wymogi dotyczące świadczenia usług przeprowadzania procedur należytej staranności (due dilligence) w zakresie kondycji ekonomiczno-finansowej i wydawania listów poświadczających (comfort letters), wykonywanych w związku z prospektem emisyjnym badanej jednostki.

Długo wyczekiwany Standard dotyczy usług kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego. Jednostki zainteresowania publicznego (dalej „JZP”) i banki oferujące mogą dzięki niemu korzystać ze wsparcia biegłego rewidenta w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do zapewnienia, że przy pozyskaniu kapitału dochowano należytej staranności. Z kolei biegli rewidenci, którzy zastosują się do postanowień Standardu, nie złamią zasad niezależności wymaganych przez ustawę o biegłych rewidentach…, co oznacza możliwość kontynuacji świadczenia usług badania dla JZP. Standard ma jednak uniwersalny charakter i ma także zastosowanie do usług wykonywanych na rzecz jednostek niebędących JZP.

Usługami, do których Standard ma zastosowanie, są usługi:

a) przeprowadzania procedur należytej staranności (due dilligence) w zakresie kondycji ekonomiczno-finansowej jednostki,

b) wydawania listów poświadczających

- wykonywane w związku z prospektem emisyjnym jednostki w rozumieniu Standardu, polegające na przeprowadzaniu uzgodnionych procedur.

Standard ma zastosowanie do usług rozpoczętych po 31 grudnia 2019 r., z możliwością jego wcześniejszego stosowania.

Informacja o przystąpieniu KNA do wielostronnego porozumienia w ramach IFIAR

2 lipca 2019 r. Komisja Nadzoru Audytowego (dalej „KNA”) poinformowała o przystąpieniu do wielostronnego porozumienia w ramach IFIAR. Porozumienie umożliwia wymianę informacji, w tym poufnych, między członkami IFIAR, którzy są stronami porozumienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00