Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-06-21

Umowy cywilnoprawne w ewidencji księgowej

Do umów cywilnoprawnych, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, należą:

- umowa zlecenia,

- umowa o dzieło,

- umowa agencyjna,

- umowa o świadczenie usług - do której stosuje się regulacje o zleceniu.

Umowa zlecenia

Otrzymujący zlecenie, zwany zleceniobiorcą, zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, zwanego zleceniodawcą. Zawierając umowę zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się jedynie do przeprowadzenia szeregu czynności przy dołożeniu należytej staranności i odpowiada tylko za brak staranności. Cechą umowy zlecenia jest nie wynik, lecz starania podejmowane w celu osiągnięcia tego wyniku.

Umowa o dzieło

Natomiast przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło to umowa rezultatu, na podstawie której twórca dzieła jest rozliczany za efekt swojej pracy. Jest to więc umowa nastawiona na rezultat.

Umowa agencyjna

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.

Jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.

Prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów.

Składki ZUS od umów cywilnoprawnych

Umowa zlecenia

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Mogą one także dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00