Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-09-11

Czy zgłoszenie wniosku o emeryturę w trakcie zatrudnienia jest niekorzystne dla przyszłego świadczeniobiorcy

Po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownik może zgłosić wniosek o emeryturę, aby wiedzieć, jak wysokie świadczenie otrzyma, gdy już rozwiąże stosunek pracy. Takie działanie nie wpłynie negatywnie na wysokość przyszłego świadczenia. Bowiem  ZUS podejmie wypłatę emerytury  i wyliczy jej wysokość na nowo dopiero po ustaniu zatrudnienia. Świadczenie po przeliczeniu na ogół będzie wyższe od obliczonego pierwotnie.

Warunkiem przyznania emerytury w nowym systemie emerytalnym jest wyłącznie osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uzyskanie tego świadczenia nie jest uzależnione od stażu ubezpieczeniowego. Długość okresu aktywności zawodowej wpływa jednak na wysokość emerytury. Odprowadzane składki emerytalne zasilają stan indywidualnego konta ubezpieczonego. Ponadto posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) i 25 lat (w przypadku mężczyzn) gwarantuje najniższą emeryturę w sytuacji, gdy stan konta ubezpieczonego nie zapewnia tej minimalnej wysokości świadczenia.

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, a nie zamierzają jeszcze rezygnować z zatrudnienia, mogą mimo to uzyskać emeryturę z tytułu ukończenia tego wieku i tym samym sprawdzić rzeczywistą wysokość swojego świadczenia. Dopiero jednak po ustaniu zatrudnienia ZUS będzie mógł podjąć jej wypłatę i ustalić ostateczną kwotę emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00