Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-04-11

Jaką formę zatrudnienia wybrać dla pracowników sezonowych

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić osoby do prac sezonowych, powinien rozważyć zawarcie z nimi umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka bowiem forma zatrudnienia będzie z reguły bardziej korzystna dla przedsiębiorców, jeżeli oczywiście charakter i rodzaj wykonywanych zadań nie spełniają definicji stosunku pracy - wówczas konieczne jest zawarcie umowy o pracę.

Pracą sezonową jest taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku. Osobami wykonującymi prace sezonowe są zatem osoby świadczące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Brak jest definicji ustawowej pracy sezonowej w przepisach prawa pracy, definicja jest wyłącznie dorobkiem doktryny prawa. Pewne wskazówki do tego, jaką pracę ustawodawca uznaje za pracę sezonową, daje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca z 8 grudnia 2017 r. (dalej: rozporządzenie w sprawie podklas PKD). W myśl tego aktu prawnego pracą sezonową jest praca w rolnictwie, w hotelarstwie i gastronomii, co pokrywa się z potocznym znaczeniem pracy sezonowej (ale nie uwzględnia np. obsługi wyciągów narciarskich, która jest zdecydowanie pracą sezonową!). Treść rozporządzenia w sprawie podklas PKD należy więc stosować zdecydowanie pomocniczo w celu ustalania, co jest, a co nie jest pracą sezonową. Celem wskazanego rozporządzenia jest bowiem przede wszystkim reglamentowanie zatrudniania cudzoziemców przy pracach sezonowych.

Umowa o pracę dla pracownika sezonowego

Specyfika pracy sezonowej wskazuje, że zadania objęte pracą sezonową są wykonywane przez pewien okres, który można - bardziej lub mniej precyzyjnie - zdefiniować już przy zawarciu umowy. Pracowników sezonowych można zatem zatrudniać na podstawie umów o pracę na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00