Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-02-01

Podatek VAT związany z funkcjonowaniem przedstawicielstwa, sygn. III SA/Wa 2464/11

Organ: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Data: 25 lipiec 2012 r.

Sygnatura: III SA/Wa 2464/11

Typ dokumentu: wyrok

Teza

Spółka zagraniczna zarejestrowana na VAT w Polsce i posiadająca w Polsce przedstawicielstwo, może odliczyć podatek VAT z tytułu funkcjonowania tego przedstawicielstwa na terytorium kraju.

Stan faktyczny

Spółka prawa niemieckiego utworzyła w Polsce przedstawicielstwo. Funkcjonuje ono na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. W szczególności, zgodnie z przepisami tej ustawy, zakres działalności przedstawicielstwa ogranicza się tylko do działalności w zakresie reklamy i promocji spółki niemieckiej. Jednocześnie spółka wynajmuje magazyn na terytorium Polski, do którego przesyła towary z terytorium Niemiec. Towary są tam składowane do momentu ich sprzedaży do polskiego nabywcy bądź klienta z innego kraju Unii Europejskiej bądź spoza Unii. Sprzedaż jest dokonywana poprzez niemieckie biuro spółki. W związku z dokonywanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, a następnie ich wewnątrzwspólnotową dostawą lub eksportem, spółka zarejestrowała się na VAT w Polsce.

Spółka ponosi wydatki związane z dostawami towarów realizowanymi z terytorium Polski (usługi magazynowe, spedycyjne, doradcze, itp.), a także wydatki na nabycie towarów i usług związanych z funkcjonowaniem przedstawicielstwa. Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację potwierdzającą, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi wydatkami. DIS w Warszawie, działając z upoważnienia MF, przyznał spółce prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w części dotyczącej wykorzystania tych towarów i usług do czynności podlegających opodatkowaniu na terytorium Polski. Nie zgodził się natomiast ze stanowiskiem spółki, że ma ona prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby przedstawicielstwa. Spółka wniosła skargę do sądu, a ten w całości uchylił zaskarżoną interpretację.

Jeśli działalność ogólna spółki daje prawo do odliczenia podatku VAT, to spółka powinna mieć prawo do odliczenia w polskiej deklaracji VAT podatku naliczonego związanego z działalnością przedstawicielstwa. Wydatki przedstawicielstwa należy bowiem traktować jako tzw. koszty ogólne, mające pośredni związek z działalnością opodatkowaną. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą taki pośredni związek jest wystarczający do uznania, że dany podmiot ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00